صنایع دستی تهران-تهران


نام مستعار نویسنده : حسین حسینی

تاریخ انتشار : جمعه , 24 خرداد 1398

تعداد بازدید : 107

صنایع دستی تهران

صنایع دستی تهران-تهران

صنایع دستی تهران - تهران

 

بیوگرافی استان تهران:

پرجمعیت ترین استان و پایتخت ایران که مرکزش شهرستان تهران می‌باشد که عنوان بیست و چهارمین شهر پر جمعیت جهان و همین‌طور پر جمعیت ترین شهر باختر آسیا را به خود اختصاص داده است. این کلان شهر نیز دومین کلان شهر خاورمیانه به حساب می‌آید. استان تهران از شمال با مازندران، از جنوب با استان قم، از جنوب غربی با استان مرکزی از غرب با استان البرز و از شرق با استان سمنان همسایه است. تهران شهری است با قومیت‌های گوناگون که به عنوان بزرگ‌ترین شهر فارسی زبان جهان شناخته شده است. بیشتر مردم این استان را پارسیان تشکیل می‌دهند و بیشتر مردم رسماً مسلمان و شیعه ۱۲ امامی هستند. از دیگر ادیان و جوامع موجود در این کشور می‌توان یهودیان، مسیحیان، زرتشتیان بهایيان را نام برد. قدمت زندگی در تهران به دوران نوسنگی بازمی‌گردد. تبدیل شهر تهران به پایتختی مدرن از دوره پهلوی شروع شد. در دوره پهلوی امور کشور در تهران متمرکز شد و در این دوره این شهر علاوه بر دو وظیفه سیاسی و تجاری وظیفه اداری را عهده دار بود.

شهر تهران کانون اقتصادی کشورمان تلقی می‌شود و همچنین اولین منطقه‌ی اقتصادی کشور به حساب می‌آید. این شهر از باشکوه‌ترین مراکز گردشگری ایران به شمار می‌رود که دارای مجموعه از جاذبه‌های گردشگری می‌باشد که شامل کاخ‌ها و موزه‌هایش می‌شود. برج آزادی از نمادهای باشکوه ایران می‌باشد که برای اولین بار منشور کوروش در این برج رونمایی شد. برج میلاد هم دیگر نماد تهران است که از بلندترین برج‌های ایران می‌باشد. استان تهران نخستین شهری ایست در خاورمیانه که عنوان میزبانی بازی‌های آسیایی را دارا می‌باشد. این شهر از نظر اداری به ۲۲ منطقه و ۱۲۲ ناحیه شهری تقسیم بندی شده است. در برخی از نوشته‌های قدیمی از تهران به عنوان یک منطقه پر از باغ‌های میوه و خوش آب و هوا نام برده شده است.

استان تهران - شهر تهران

در اینجا به برخی از صنایع دستی شهر تهران اشاره می‌کنیم:

صنایع دستی این استان با توجه به بافت اجتماعی‌اش و همچنین تنوع قومی آن به سه دسته‌ی شهری- روستای و عشایری تقسیم می‌شود. از عمده ترین صنایع دستی این استان می‌توان به قلم زنی روی مس و برنج، خاتم کاری، خراطی و سبد بافی، شیشه گری، زیلو بافی، تراش شیشه و نقاشی روی آن، نقاشی روی چرم، سفالگری، قالی بافی و چاپ باتیک اشاره کرد. صنایع دستی نام برده شده در بالا فاقد سابقه طولانی در این منطقه هستند و استادکاران این صنایع از شهرستان‌های دیگر به تهران مهاجرت کرده و این صنایع را رواج داده‌اند. صنایع روستایی این منطقه به طور عمده خانگی هستند و دائمی نمی‌باشند از صنایع دستی عمده روستایی در تهران می‌توان قالی بافی- سفالگری- حصیربافی- گلیم بافی و دستبافی را نام برد.

قدیمی‌ترین نوع صنایع دستی در تهران نوع عشایری آن می‌باشد که تولیدات عمده آن نیز به طور خانگی است. از هنر دست استاد کاران این بخش از صنایع دستی می‌توان بافت انواع قالی و قالیچه، ورنی، چنته، جوال، رویه پشتی، جاجیم و گلیم، خورجین و همچنین رنگرزی و ریسندگی پشم را نام برد که گروهی از عشایر لر، قشقایی، شاهسون و... که به تهران، ری، ورامین و حومه کرج مهاجرت کرده‌اند با خود به تهران آورده‌اند.

روکاری (رودوزی):

این صنعت معمولاً توسط زنان و دختران روستایی که با استفاده از سوزن و یا قلاب و به کمک نخ‌های رنگی بر روی پارچه نقش و طرح‌های اصیل می‌زنند صورت می‌گیرد. از انواع رودوزی که در تهران رایج است قلاب دوزی، تافته دوزی، نقده دوزی، خوس دوزی و زردوزی که گلابتون دوزی نیز نام دارد را می‌توان نام برد.

صنایع دستی تهران - روکاری (رودوزی)

قالی بافی:

از صنایع دستی بسیار رایج در تهران قالی بافی می‌باشد که در تهران گستردگی چشمگیری دارد. این صنعت هم به صورت حرفه‌ای و هم به صورت خانگی در تمام نقاط روستایی تهران صورت می‌گیرد. گره رایج در قالی بافی استان تهران گره فارسی می‌باشد. همچنین برخی از هنرمندان این صنعت آثار نفیسی هم چون چهره بافی، تابلو بافی و آثار حجمی نفیسی را خلق کرده‌اند.

صنایع دستی تهران - قالی بافی

جاجیم بافی:

منطقه فیروزکوه به دلیل کوهستانی بودن و مراتع سرسبز زیاد دارای دام‌ پروری گسترده‌ای می‌باشد که یکی از مراکز تولید پشم ایران به حساب می‌آید و جاجیم‌های این منطقه دارای معروفیت خاصی است. جاجیم‌هایی که در این منطقه بافته می‌شود به دلیل اینکه به مازندران نزدیک می‌باشد کاملاً نقش‌هایش تحت تأثیر دستبافی آلادشت و شبیه پارچه‌های آلادشت می‌باشد. در روستای قجر تخت نیز گروهی از قشقایی‌ها در گذشته به این صنعت مشغول بودند ولی امروزه به دلیل جاذبه‌های اقتصادی قالی بافی به این صنعت مشغول می‌باشند.

صنایع دستی تهران - جاجیم بافی

چادرشب بافی:

از قدیمی‌ترین و پر پیشینه‌ترین صنایع دستی در مناطق روستایی استان تهران بافت چادر شب می‌باشد که در اندازه‌های مختلف و برای مصارف متفاوت امروزه در روستاهای کوهان و گیلان (از توابع شهر دماوند) بافته می‌شود. از انواع طرح‌های چادرشب می‌توان راه راه پیچازی به رنگ‌های زرد، قرمز، سبز، بنفش، نارنجی و... اشاره کرد.

صنایع دستی تهران - چادر شب بافی

نمد مالی:

از دیگر پر پیشینه‌ترین صنایع دستی در که در مناطق روستایی رواج داشته است اما امروزه منسوخ شده است نمد مالی می‌باشد. این صنعت که در مناطق شهر ری و شهریار رایج بوده است به دلیل پایین آمدن تقاضا و دشواری کار و همین‌ طور گران شدن مواد اولیه دیگر رواجی ندارد. در روستای کش (از توابع طالقان) هنوز نشانه‌هایی از تولید این صنعت به چشم می‌خورد.

صنایع دستی تهران - نمد مالی

سفالگری و سرامیک سازی:

در قسمت‌های جنوبی رشته کوه البرز که شامل بخش‌های جلگه‌ای استان تهران (مانند دشت ورامین و ری) که حاصل رسوبات آبرفتی رودخانه‌های جاجرود و کرج می‌باشد دارای طبقات رسی است به همین دلیل باعث رشد و رونق صنعت سفالگری در این ناحیه شده است همچنین باعث به وجود آمدن صنعت آجرپزی نیز شده است. وجود کوره‌های آجر پزی متعدد در این ناحیه دلیل خوبی بر مرغوبیت خاک این منطقه شده است. محصولات تولید شده این صنعت معمولاً بدون لعاب می‌باشند ولی به دلیل مرغوبیت خاک این منطقه شفافیت چشمگیری را دارا می‌باشد. البته در شهر تهران کارگاه‌های سفالگری و همین‌طور هنرمندان سفالگر بسیاری آثار فوق‌العاده‌ای‌ را خلق کردند که از طریق گالری‌ها و نمایشگاه‌ها به فروش می‌رسانند.

صنایع دستی تهران - سفالگری و سرامیک سازی

صنایع دستی تهران - سفالگری و سرامیک سازی


اشتراک گذاری
نظرات(0)


برای نوشتن نظر خود باید وارد سایت شوید.

جستجو

هر چیزی که در مورد هنر و صنایع دستی باید بدانید.