صنایع دستی قم-قم


نام مستعار نویسنده : حسین حسینی

تاریخ انتشار : جمعه , 14 تیر 1398

تعداد بازدید : 52

صنایع دستی قم

صنایع دستی قم-قم

صنایع دستی قم - قم

 

بیوگرافی استان قم:

استان قم از استان های مرکزی کشور ایران که از جنوب به تهران، از شمال به اصفهان، از شرق به استان مرکزی و از غرب به استان سمنان محدود می‌شود. مرکز این استان شهر قم است. استان قم در منطقه ای با آب و هوای خشک و نیمه خشک واقع شده که غرب و جنب این استان پوشیده از کوه های مرتفع و شرقش در بیابان های وسیعی که بزرگ‌ترین آن‌ها دشت مسیله نام دارد واقع شده است. این استان از نظر وسعت بعد از استان البرز کوچک‌ترین استان است که تنها یک شهرستان دارد و از شهرهای این استان می‌توان جعفریه، سلفچگان، پردیسان و قم را نام برد. منطقه ی وسیعی از استان قم دارای آثار تمدن قدیمی قمرود است و همچنین گفته شده که اولین نیایشگاه‌های باستانی در فلات ایران در این منطقه بوده. برخی از باستان شناسان ساخت قم را به اسکندر، بهرام گور، طهمورث، قباد ساسانی، لهراسب و یزد گرد سوم نسبت داده اند و همین‌طور برخی مورخان بیان کرده اند که قم قدیمی ترین منطقه ای است که انسان در آن مستقر شده و تمدن های اولیه را پی ریزی کرده است. عامل مهم تأثیر گزار بر اقتصاد این استان صنعت گردشگری و به ویژه توریسم مذهبی است که دلیلش وجود حرم حضرت معصومه (ع) و مسجد جمکران و تعدادی مزار امام زاده های مختلف در استان قم است که سالانه و در تمام فصول پذیرای گردشگران از شهرها و کشور های مختلف است که این امر باعث رونق بازار کار و خدمات در این شهر شده است. زبان مردم استان قم از دیرباز فارسی با لهجه قمی بوده که امروزه به فارسی با لهجه تهرانی نزدیک شده است و همین‌طور برخی از مردم با زبان ترکی آذربایجانی و همچنین بعضی از بخش های قم با لهجه مهاجران عراقی و لری بختیاری و خرم آبادی سخن میگویند. بیشتر مردم این استان شیعه بوده و سایر ادیان در قم حضور رسمی ندارند. در دوره پهلوی معاصر و جدید استان قم مرکز مبارزه علیه حکومت مستبد پهلوی بوده است و اولین جرقه انقلاب در بهمن سال ۱۳۴۱ در قم زده شد.

استان قم - شهر قم

صنایع دستی استان قم:

صنایع دستی قم به دلیل موقعیت زیارتی این شهر که همه فصول سال پذیرای مسافران می‌باشد بازار پر رونقی دارد و نشان دهنده فرهنگ و هنر این شهر زیارتی است. از صنایع دستی معروف استان قم خرمهره سازی،‌ قالی بافی، معرق کاری، منبت کاری، مروار بافی، کاشی و سفال، سنگ تراشی، خراطی چوب، تراش سنگ های قیمتی و انگشتر سازی را نام برد؛ با آرتیونی همراه باشید تا شمارا با این هنرهای زیبا آشنا سازیم:

خرمهره:

خرمهره از معروف ترین صنایع دستی استان قم است که از دیرباز تاکنون پابرجاست. خرمهره سنگی است آبی رنگ که بیشتر به عنوان دفع چشم زخم کاربرد دارد. به دلیل سنگش آبی است که رنگ آبی آرامش دهنده می‌باشد و همین‌طور به اعتقاد گذشتگان دفع کننده انرژی منفی است. قدمت خرمهره سازی به ۵۰۰۰ هزار سال پیش باز می‌گردد که در زمان ساسانیان بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. خرمهره صرفاً فقط در قم مصرف ندارد و در کشورهای خارجی نیز به عنوان تکنیک قم شناخته شده و کاربرد دارد.

صنایع دستی قم - خر مهره

قالی بافی:

یکی از صنایع دستی مشهور قم قالی دستباف آن است. اگر به تیمچه ی فرش فروشان قم بروید می‌توانید انواع قالی های دستی این استان را مشاهده کنید که بیانگر قدمت این صنعت است. جنس قالی های دستی قم از ابریشم، پشم و کرک است و از نظر تارو پود به (گل ابریشم) و (چله ابریشم) معروف اند. از طرح های به کار رفته در این قالی ها می‌توان بته ای، لچک ترنج، محرمان، شکارگاه، جوشقانی، شاه عباسی، بندی خشتی و... را نام برد.

صنایع دستی قم - قالی بافی

معرق کاری:

از دیگر صنایع دستی استان قم تابلوهای معرق کاری شده بسیار زیبای ان است که هنرمندان زیادی در این استان مشغول به این کارند. طریقه معرق کاری به این صورت است که روی چوب طرح سنتی را کنده کاری می‌کنند توسط چکش و قلم و وسایل نجاری مخصوصش سپس جای خالی را با چوب های رنگی که جلوه بسیار زیبایی دارند پر می‌کنند. همین‌طور معرق کاری تنها برای ساخت تابلو نمی‌باشد و برای ساخت مبل، صندلی و میز و دیگر وسایل تزئینی نیز به کار می‌رود.

صنایع دستی قم - معرق کاری

مروار بافی:

مروار بافی از صنایع دستی استان قم که در شهر های دیگر کشورمان نیز دیده می‌شود. نوعی بافت حصیر است که ترکه مورد نیاز آن در مروار است که در اطراف تهران، ملایر، کرج و ... عمل می آید. طریقه بافت مروار به این صورت است که مروار بافان بعد از تمیز کردن مروار آن را داخل آب جوش قرار می‌دهند و سپس لایه رویی ان را می‌گیرند و به شکل ظروف، سبد، مبل و ... می بافند. قدما این صنعت در قم خیلی نیست و صنعتی است نوپا.

صنایع دستی قم - مروار بافی

نقاشی سنتی:

هنرمندان زیادی در استان قم مشغول به نقاشی های زیبایی بر روی چوب، شیشه، سفال، چرم و چینی هستند که این آثار دارای جلوه های چشم گیری اند و از طرح های مورد علاقه نقاشان می‌توان نقش های ختایی، اسلیمی، منظره، شکارگاه، گل و جانور را می‌توان نام برد.

صنایع دستی قم - نقاشی سنتی

ساخت انگشتر و سنگ تراشی:

سنگ تراشی و ساخت انگشتر از پر مخاطب ترین صنایع دستی استان قم است و رونق فراوانی دارد. فروش انگشتر و تسبیح در قم بسیار رایج است به همین منظور تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی رواج پیدا کرده است.

صنایع دستی قم - ساخت انگشتر

صنایع دستی قم - سنگ تراشی

کاشی کاری:

کاشی کاری در استان قم قدمت زیادی را دارا می‌باشد و از آثار این صنعت می‌توان به وجود گنجینه های فراوان و بناهای کاشی کاری شده در این استان اشاره کرد. کاشی کاری و نقاشی روی کاشی از صنایع دستی پر رونق این استان است.

صنایع دستی قم - کاشی کاری

منبت کاری:

از قدیمی ترین آثار منبت کاری در قم مربوط به هفت هزار سال پیش است، قم یکی از قطب های منبت کاری در کشورمان است که محصولاتش هم در ایران و هم در خاورمیانه رونقی خاص دارد.

صنایع دستی قم - منبت کاری

سفال سازی:

به دلیل وجود خاک مرغوب در استان قم این امر باعث رونق صنعت سفالگری و ساخت ظروف سفالی شده است. معمولاً بعد از تولید این ظروف کنده کاری یا نقاشی های برجسته روی آن صورت می‌گیرد و در نهایت از یک پوششی لعابی برای سطح این ظروف استفاده می‌شود.

صنایع دستی قم - سفال سازی


اشتراک گذاری

کلمات کلیدی :
صنایع دستی قم-قمنظرات(0)


برای نوشتن نظر خود باید وارد سایت شوید.

جستجو

هر چیزی که در مورد هنر و صنایع دستی باید بدانید.