صنایع دستی کرمانشاه-کرمانشاه


نام مستعار نویسنده : حسین حسینی

تاریخ انتشار : جمعه , 17 خرداد 1398

تعداد بازدید : 77

صنایع دستی کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه-کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه - کرمانشاه

 

بیوگرافی استان کرمانشاه:

استان کرمانشاه منطقه‌ای است کوهستانی که در ضلع غربی کشورمان و در بین فلات ایران و جلگه بین‌النهرین واقع شده است و سرتاسر آن را قله‌ها و ارتفاعات سلسله کوه‌های زاگرس پوشانیده و در این منطقه رشته‌کوه‌های موازی پدیدار گشته است. قدمت سکونت در این استان به هزاره قبل از میلاد برمی‌گردد. شهر کرمانشاه مرکز این استان می‌باشد و از شهرستان‌های این استان می‌توان اسلام‌آباد غرب، پاوه، جوانرود، سرپل ذهاب، سنقر، صحنه، قصر شیرین، کنگاور، گیلان غرب و هرسین را نام برد.

این استان از شمال با استان کردستان، از جنوب با استان‌های لرستان. ایلام، از شرق با استان همدان و از غرب با کشور عراق هم‌مرز است. درباره نژاد و طوایف این منطقه گفته‌شده که درگذشته طوایف گوتی، آمادا و پارسوا، کاسی، لولوبی، مانایی و فایری وجود داشته‌اند.

کرمانشاه از باستانی‌ترین شهرهای ایران به حساب می‌آید که گفته شده به دست طهمورث دیوبند ساخته شده است. برخی نیز بر این باورند که بهرام پادشاه ساسانی آن را بنا کرده است. این شهر در زمان قباد اول و انوشیروان ساسانی به اوج خود رسیده بود و همچنین مورخان بیان می‌کنند که در قرن چهارم به عنوان یکی از شهرهای زیبا در بین رودها و آب‌های روان بوده است یاد می‌شده است.

 نوشته‌های تاریخی بیانگر آن است که این شهر از نخستین مراکز تمدن بشری بوده است و برخلاف دیگر نقاط ایران که به صورت مقطعی در آن سکونت داشته‌اند در این استان سکونت بدون وقفه بوده است. این ناحیه نیز بر سر راه‌های مهم اعم از راه ابریشم و راه شاهی قرار گرفته از مناطق مهم جغرافیایی بااهمیت ایران باستان بوده است. این استان از مراکز مهم ساسانیان بوده است و از آن دوره آثار بسیار ارزشمندی همچون طاق‌بستان، بیستون و معبد آناهیتا به جا مانده است.

استان کرمانشاه - شهر کرمانشاه

صنایع دستی استان کرمانشاه:

گلیم بافی:

گلیم بافی از صنایع دستی خانگی استان کرمانشاه است که در بیشتر ناحیه های این استان رواج دارد. مرکز تولید عمده گلیم بافی بیشتر کارگاه‌های خانگی روستاییان هرسین است. از دلایل مهمی که باعث تولید گلیم در این منطقه شده است وجود مراتع مناسب و زیاد جهت پرورش دام که پشمش مواد اصلی این صنعت است. از نقش‌هایی که در گلیم‌های این منطقه دیده می‌شود می‌توان نقش‌های چشمه نظامی، عروسک، نقش‌های ترکیبی درخت و لانه گنجشک، مرغابی، مار، خطوط افقی، قیچی، پنجه گربه، قرقره راه راه، قاچ خربزه، گل مشرفی، گل ترمه. سوزنی را نام برد؛ همین‌طور در زمینه نقش گلیم‌های هرسین نشانه‌های بسیاری از درهم پیچیدگی تمدن و فرهنگ‌ها را می‌توان مشاهده کرد و همچنین در مناطق جوانرود، گیلان غرب و ریجان نیز گلیم بافی صورت می‌گیرد.

صنایع دستی کرمانشاه - گلیم بافی

موج بافی:

موج که در اصطلاح محلی رختخواب‌پیچ گفته می‌شود بیشتر جنبه‌ی رفع نیازهای محلی است و سفارش‌دهندگان آشنا را دارد. موج از پشم خالص بافته می‌شود و یکی از هنرهای خانگی به حساب می‌آید که امروزه نیز در منطقه اورامانات رایج است. از موج‌هایی که در جوانرود و اورامانت شهرتی خاص را دارا می‌باشد موج رنگین‌کمان است. امروزه نیز موج مورد استفاده قرار می‌گیرد مثلاً به عنوان زیرانداز، پتو، رویه کرسی و یا حتی به جای بقچه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. جانماز و سجاده از دیگر تولیدات کارگاه‌های موج بافی است. از مهم‌ترین طرح‌های موج بافی می‌توان کشکولی، چهارخانه، سیاه‌وسفید، تخت قرمز، برمالی و شطرنجی اشاره کرد.

صنایع دستی کرمانشاه - موج بافی

نمد مالی:

ازجمله صنایع دستی سنتی کاربردی عشایر کرمانشاه که از گذشته در این استان رایج بوده و قدمتی به اندازه دست بافی دارد. در گذشته انواع پوشش‌های پشمی و زیراندازها، حتی زین اسب‌ها را از نمد تهیه می‌کردند. امروزه مصرفش به عنوان کلاه نمدی، نقش‌های جلیقه و فرجی می‌باشد و هنوز هم بر کف چادرهای سیاه عشایر نیز پهن است و زیبایی خود را به رخ می‌کشد. نمدهای زیرانداز بیشتر در رنگ‌های سبز، سرخ، بنفش و پرتقالی است.

صنایع دستی کرمانشاه - نمد مالی

چیغ بافی:

چیغ یا چیخ حصیری است که به پهنای ۱۵۰ سانتی‌متر که روی آن نقش‌های متفاوتی توسط نخ‌های رنگارنگ پشمی ایجاد می‌شود. از چیغ برای حفاظت و یا جداسازی چادرهای سیاه عشایر استفاده می‌شود.

صنایع دستی کرمانشاه - چیغ بافی

گیوه کشی:

از صنایع دستی استان کرمانشاه که قدمتی دیرینه در این استان دارد. در اصطلاح محلی به گیوه کلاش نیز گفته می‌شود. بافت و استفاده از گیوه در مناطق کوهستانی و صعب‌العبور مانند پاوه، هرسین و کرمانشاه رایج است. گیوه از دو بخش روی و زیر تشکیل می‌شود که زیر آن از جنس لاستیک یا چرم است و روی آن از نخ. از مهم‌ترین محصولات گیوه بافی می‌توان پایی، پاشنه بلند، گیوه عاج دار، پشت بسته، کفشی حوله‌ای، منجوقی، قیصری، جاوی، توری و ملکی را نام برد.

صنایع دستی کرمانشاه - گیوه کشی

قلم زنی:

قلم زنی از صنایع دستی استان کرمانشاه که در قدیم از جلوه ای خاص برخوردار بوده و استادکاران ماهری در این منطقه بوده‌اند. قلم‌زنان کرمانشاهی آثار هنری خارق‌العاده‌ای خلق کرده‌اند که شهرت جهانی دارد.

صنایع دستی کرمانشاه - قلم زنی

پرده بافی:

پرده بافی نیز از صنایع دست باف کرمانشاه است. پرده بافی از صنایع دستی است که هنوز در بعضی از مناطق این استان دیده می‌شود که به بافت پرده‌های نخی مشغول‌اند.

صنایع دستی کرمانشاه - پرده بافی

جاجیم بافی:

از دیگر صنایع دستی کرمانشاه که از قدیم در بین روستاییان و عشایر رایج بوده است می‌توان جاجیم بافی را نام برد. جاجیم بافی به عنوان بالاپوش مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی در بین روستاییان جاجیم به عنوان چشم روشنی و جهیزیه عروس هدیه می‌دهند و همین‌طور در خانواده‌ها به عنوان یک یادگاری ارزنده است. مواد اولیه جاجیم پشم است و بافت آن شبیه گلیم و تفاوتش این است که جاجیم در چهار تخته بافته می‌شود.

صنایع دستی کرمانشاه - جاجیم بافی

قالی‌بافی:

قالی‌بافی در این استان بیشتر جنبه خودمصرفی داشته و از پیش‌تر در این استان رایج شده است. امروزه بیشتر در روستاهای سنقر و اغلب در روستاهای صحنه، کنگاور، دینور و بیستون رایج است. در بین عشایر قسمت غربی کرمانشاه گرچه صنعت دستی اصلی نیست قالی بافی اما در کنار گلیم بافی و سایر بافته‌ها تولید می‌شود. از نقش‌های شناخته شده در این منطقه دار گل، سماوری، اکبرآبادی، بازوبندی، عبداللهی و حسین آبادی را می‌توان نام برد.

صنایع دستی کرمانشاه - قالی بافی


اشتراک گذاری
نظرات(0)


برای نوشتن نظر خود باید وارد سایت شوید.

جستجو

هر چیزی که در مورد هنر و صنایع دستی باید بدانید.
>